Trwa ładowanie proszę czekać ...

Dotacja z urzędu pracy na otwarcie firmy – sprawdź, co musisz wiedzieć

12 kwietnia 2017 0

Słyszałeś, że możesz otrzymać dotację na otwarcie działalności gospodarczej? Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, to koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

Dotacja z urzędu pracy na uruchomienie działalności gospodarczej to alternatywa dla kredytu. Co ważne, dotacja jest bezzwrotna, o ile oczywiście spełnisz warunki zawarte w umowie. Zainteresowany? Dowiedz się, kto może się starać o taką pomoc, w jakim terminie są rozpatrywane wnioski i jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie środków z tego źródła.

Jakie korzyści płyną z posiadania statusu osoby bezrobotnej?

Osoby, które utraciły zatrudnienie, najczęściej rejestrują się w urzędzie pracy. Dlaczego? Gdyż posiadanie statusu osoby bezrobotnej gwarantuje im dostęp do służby zdrowia. Powodów, aby poświęcić czas i zarejestrować się w urzędzie pracy, jest znacznie więcej.

Jesteś zainteresowany założeniem działalności gospodarczej? Nie posiadasz wystarczającej kwoty na start? Jako osoba posiadająca status osoby bezrobotnej, możesz starać się o otrzymanie bezzwrotnej dotacji.

Bazę informacji o dotacjach z urzędu pracy znajdziesz pod tym adresem: https://www.ideabank.pl/dotacje-na-zalozenie-firmy-z-powiatowego-urzedu-pracy.

Kto może starać się o dotację?

Aby starać się o dotację z urzędu pracy na otwarcie działalności gospodarczej, musisz mieć status osoby bezrobotnej, a to oznacza, że m.in.:

  • nie możesz być zatrudniony w oparciu o umowę o pracę, nie możesz też wykonywać pracy na podstawie elastycznych umów, np. zlecenia,
  • nie możesz być osobą skazaną za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu,
  • w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o dotację nie możesz zostać ujawniony jako właściciel innej firmy,
  • nie możesz być studentem studiów dziennych (możesz zaś studiować zaocznie).

Warunków, które musi spełnić osoba starająca się o dotację na otwarcie firmy, jest znacznie więcej. Jako osoba potencjalnie zainteresowana, powinieneś wypytać o szczegóły w urzędzie pracy, w bazie którego widniejesz jako osoba bezrobotna.

Ile trwa rozpatrzenie wniosku?

Okazuje się, że najczęściej wnioski o przyznanie dotacji na otwarcie działalności gospodarczej są rozpatrywane w okresie do 3 miesięcy. Okres ten może ulec wydłużeniu, może również skrócić się – wszystko zależy od obłożenia pracą.

Jeżeli chcesz dokładnie wiedzieć, w jakim terminie możesz spodziewać się odpowiedzi z urzędu pracy, to najlepiej zrobisz, gdy wypytasz o tę kwestię pracowników zajmujących się przyjmowaniem i rozpatrywaniem wniosków.

O jaką kwotę możesz wnioskować?

Gdy mowa o dotacji z urzędu pracy, to aktualnie maksymalna kwota wynosi 24 000 zł.

Nie wiesz, ile pieniędzy będziesz potrzebował? W takiej sytuacji konieczne jest stworzenie biznesplanu. Przygotowując taki, będziesz mógł rozpisać czekające cię wydatki i tym samym zorientować się, ile pieniędzy potrzebujesz.

Pamiętaj, że biznesplan jest niezbędny również z innego powodu – taki będziesz musiał dołączyć do przygotowanego wniosku jako załącznik. Warto zatem przyłożyć się do opracowania jego treści. W przeciwnym razie musisz liczyć się z tym, że twój wniosek przegra z innymi – lepiej napisanymi. 

Materiał partnera zewnętrznego