Trwa ładowanie proszę czekać ...

Zobacz, co zyskasz dzięki ofercie medycyny pracy w pakietach abonamentowych!

30 marca 2020 0

Każda firma zatrudniająca pracowników ma obowiązek zapewnić im wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie w ramach medycyny pracy. Zarówno pod względem finansowym, jak i organizacyjnym wykupienie pakietu abonamentowego w sprawdzonej, renomowanej sieci oferującej świadczenia medycyny pracy jest bardzo korzystne dla firm. Do takich sieci należy Centrum Medyczne Enel-Med.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie świadczenia pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom w ramach medycyny pracy,
  • co zyskuje firma, wykupując pakiet medyczny ze świadczeniami medycyny pracy w enel-med.

Medycyna pracy to dział medycyny ogólnej zajmujący się szeroko rozumianą ochroną zdrowia pracowników. Każda osoba, która rozpoczyna pracę na danym stanowisku – bez względu na to, czy jest to praca fizyczna, czy umysłowa – ma obowiązek udać się najpierw do lekarza medycyny pracy i uzyskać zaświadczenie, że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania określonych czynności zawodowych.

Medycyna pracy – co jest ważne dla firm?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu pracy wizyta u lekarza medycyny pracy musi się odbyć:

  • przed rozpoczęciem pracy na danym stanowisku u nowego pracodawcy (tzw. badania wstępne),
  • po zmianie stanowiska lub zakresu obowiązków na określonym stanowisku (również w obrębie jednej firmy),
  • przed upływem ważności poprzedniego zaświadczenia o zdolności do pracy na danym stanowisku (tzw. badania okresowe),
  • kiedy pracownik wraca na swoje stanowisko pracy po zwolnieniu lekarskim trwającym dłużej niż 30 dni.

Badania okresowe wykonuje się co 1-5 lat – ich częstotliwość zależy od zajmowanego stanowiska. Osoby wykonujące pracę biurową przechodzą je rzadziej niż np. pracownicy narażeni na kontakt ze szkodliwymi substancjami. Również zakres badań jest różny dla poszczególnych zawodów – np. osoby pracujące w hałasie powinny przechodzić regularne badania słuchu, a kierowcy – badania wzroku.

Opis innych świadczeń udzielanych przez lekarza medycyny pracy można znaleźć tutaj: https://cm.enel.pl/dla-firm/oferta-dla-firm/medycyna-pracy/.

Pakiety medyczne dla firm a medycyna pracy

Obowiązek zorganizowania i sfinansowania badań medycyny pracy dla pracowników spoczywa na pracodawcy. Zarówno ze względów finansowych, jak i formalnych każda firma – bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników – powinna rozważyć więc wykupienie pakietów medycznych uwzględniających świadczenia medycyny pracy. Oferowane przez sprawdzone sieci medyczne – takie jak enel-med – znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie każdej firmy.

Pakiet medyczny dla pracowników tego typu zapewnia stałą dostępność lekarzy medycyny pracy oraz innych specjalistów, u których pracownik otrzyma niezbędne zaświadczenia. Dodatkowo w enel-med jedna firma ma możliwość przeprowadzenia badań medycyny pracy w różnych placówkach na terenie całego kraju. Badania rozlicza się później na podstawie wspólnej miesięcznej faktury. To znaczne ułatwienie, zwłaszcza dla firm, które posiadają oddziały rozsiane po całej Polsce.

Więcej informacji na temat medycyny pracy w ramach opieki abonamentowej w enel-med można znaleźć tutaj: https://cm.enel.pl/dla-firm/oferta-dla-firm/opieka-abonamentowa/.

Artykuł sponsorowany