Trwa ładowanie proszę czekać ...

Czym jest numizmatyka?

3 lutego 2017 0

Kolekcjonowanie monet zwykle określane jest mianem numizmatyki, niemniej jednak termin ten ma szersze znaczenie. Czym jest numizmatyka?

Numizmatyką nazywa się naukę pomocniczą historii, która trudni się przede wszystkim badaniem różnorodnych monet, banknotów oraz innych znaków pieniężnych. Termin ten w ostatnich latach zaczął być odnoszony również do polityki monetarnej, która dotyczy zwalczania przestępczości monetarnej, obiegu pieniądza, polityki emisyjnej.

Szacuje się, że numizmatyka ma swoje początki w XIV wieku, natomiast zaczęła być ona popularna w okresie renesansu. Także i dzisiaj numizmatyka cieszy się dużym zainteresowaniem, ale głównie w znaczeniu kolekcjonowania różnego rodzaju numizmatów – nie tylko monet, ale i tak zwanych medali, które nie posiadają oznaczenia wartości i nie są stosowane jako oficjalne środki płatnicze.

Główne obszary zainteresowania numizmatyki:

  • kolekcjonowanie numizmatów
  • klasyfikacja zbiorów
  • datowanie monet
  • ustalanie kręgów właścicieli i użytkowników numizmatów
  • poznawanie dodatkowych funkcji monet

Wobec tego wtedy, gdy kolekcjonujemy numizmaty, numizmatyka również ma tutaj zastosowanie jako określenie hobby, niemniej jednak zgodnie z definicją obszar tej dziedziny jest znacznie szerszy.

Oczywiście, posiadacz monet i innych numizmatów również może zajmować się ich klasyfikacją czy datowaniem, ale obecnie większość kolekcjonerów kupuje monety głównie jako sposób na lokatę pieniędzy. Najczęściej są one wytwarzane z drogocennych kruszców jak złoto czy srebro, dlatego też oprócz swojej wartości kolekcjonerskiej mają one wartość wynikającą z zastosowania kruszcu.

Gdzie kupować numizmaty?

Obecnie monety oraz innego rodzaju numizmaty możemy kupować bezpośrednio w Narodowym Banku Polskim oraz w innych instytucjach, które zajmują się ich wydawaniem, na przykład na stronie Skarbnicy Narodowej pod adresem skarbnicanarodowa.pl. Także sprzedaż przedmiotów nowych i niedostępnych już w sprzedaży prowadzą liczne sklepy. Można też kupować je na aukcjach internetowych.

Jeżeli szukasz unikatowych numizmatów dla siebie lub na prezent, sprawdź już teraz pełną ofertę pod adresem: skarbnicanarodowa.pl.

Materiał partnera zewnętrznego