Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak rąbać drewno? Siekierą lub łuparką?

26 lipca 2021 0

Właściciele domów jednorodzinnych często muszą samodzielnie rąbać drewno, np. do przygotowania polan do kominka. Do tego zadania można użyć albo tradycyjnej siekiery, albo specjalnej łuparki. Jakich narzędzi użyć, aby bezpiecznie i efektywnie rąbać drewno? Pomimo postępu technologicznego, siekiera nadal jest używana do rąbania drewna. Jest to praca nie tylko wymagająca fizycznie, ale również bardzo męcząca. Zaletą siekiery jest jej przystępna cena i niewielkie rozmiary. Rozłupywarka jest wygodniejsza, ponieważ można szybko i sprawnie porąbać duże ilości drewna. Aby inwestycja w rozłupywarkę była opłacalna finansowo, musimy zużywać co najmniej 1-2m3 drewna rocznie. 

Rąbanie drewna za pomocą siekiery

Siekiera wielofunkcyjna świetnie nadaje się do rąbania drewna, ale można jej używać także do innych zadań w ogrodzie. Dobrym pomysłem dla kupujących siekiery jest zakup siekiery dwustronnej, która ma ostrza na obu końcach. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ jeśli jedno ostrze się stępi, drugie może być użyte do dalszego cięcia drewna. Jeśli masz dużo do porąbania, warto zainwestować w siekierę rozłupującą. Długi, prosty trzonek siekiery i duża, ale krótka głowica są idealne do cięcia drewna. Wewnętrzny naciąg sprawia, że siekiera nie będzie przecinać drewna na boki. Te specjalistyczne siekiery są odporne na warunki atmosferyczne, trwałe i niezwykle wytrzymałe. Tego typu narzędzia mogą być dość ciężkie, więc nie każdy będzie w stanie ich używać. Siekiera jest lekka, przenośna i bardzo użyteczna. Jej głowica waży wiele razy mniej niż siekiera rozłupująca. Może ona ciąć tylko małe, cienkie kawałki drewna. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych siekier. Są to między innymi siekiera rozłupująca, siekiera i siekiera. Warto mieć wszystkie te narzędzia w swoim domu. Nowoczesne siekiery są łatwiejsze w użyciu ze względu na sposób, w jaki są skonstruowane i wykonane. Trzonek może być wykonany z drewna lub włókna szklanego. Jest ona również odporna na zmiany temperatury i warunki atmosferyczne. Antypoślizgowa rękojeść zapewnia maksymalny komfort pracy, zapewniając pewny chwyt. 

Jak rąbać drewno siekierą?

Odzież ochronna, dobra postawa i dobra siekiera są niezbędne, aby uniknąć obrażeń. Aby chronić oczy przed niekontrolowanymi wiórami drewna, należy nosić okulary ochronne. Ważne jest noszenie obuwia. Buty powinny być mocne, dobrze zbudowane i solidne. Wióry drzewne nie spowodują obrażeń stóp i pozwolą "twardo stąpać po ziemi". Stojąc na kolanach z siekierą w obu rękach, najlepszą pozycją do cięcia drewna jest pozycja, w której klatka piersiowa jest równoległa do klocków drewna. Bezpieczna odległość pomiędzy rąbanym drewnem a rękami wynosi około 40 cm. Najlepiej jest nie trzymać siekiery ani stopą, ani ręką. Nie zaleca się również wychylania siekiery zbyt daleko od pleców. Proste uderzenia z góry na dół są bezpieczniejsze i bardziej efektywne niż uderzenia pod kątem. Rąbane drewno powinno znajdować się na mocnym, solidnym i odpowiedniej wielkości pniaku.

drewno

Łuparka do drewna: Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Siła nacisku jest podstawowym parametrem rozłupywarki. Do użytku domowego dobrym wyborem jest rozłupywarka o sile nacisku 4-5 ton. Sprawdza się, gdy zużywamy tylko kilka do kilkuset metrów sześciennych rocznie. Rozłupywarka o większej sile ciągu jest polecana dla tych, którzy mają większe roczne zużycie drewna. Jest to ważne, ponieważ pozwala na rozłupywanie większych kawałków drewna. Przy zakupie rozłupywarki elektrycznej ważna jest długość przewodu zasilającego. Zbyt krótki może sprawić, że będzie to trudniejsze i będziesz potrzebował przedłużacza. Zbyt długi może powodować problemy i może się zaplątać. Poziom akustyczny jest ważny, ponieważ praca z rozłupywarką może trwać wiele godzin. Rozłupywarki mogą oscylować w granicach hałasu 85 dB. Do tego dochodzą odgłosy trzaskania i brzęczenia drewna, które mogą być rozpraszające podczas pracy. Ważne jest, aby wybrać najbardziej ciche modele i używać ochronników słuchu podczas pracy. Należy również zwrócić uwagę na wielkość rozłupywarki. Ważne jest, aby mieć miejsce do przechowywania rozłupywarki w pomieszczeniu gospodarczym. Rozłupywarka może być również przechowywana na zewnątrz. Powinna być chroniona przed warunkami atmosferycznymi. 

Rozdrabnianie drewna przy użyciu łuparki

Postępuj tak samo jak przy rąbaniu drewna siekierą. Noś okulary ochronne, solidne buty (najlepiej ze stalowymi palcami) i mocne rękawice. Ponieważ drewno może się odbijać, należy obrabiać tylko jedno naraz. Rozłupywanie drewna powinno być wykonywane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Rozłupywanie drewna jest bezpieczniejsze i łatwiejsze, gdy jest ono świeże, po zakupie lub zerwaniu. 

Rębaki do drewna

Rębaki to maszyny, które rozdrabniają kawałki drewna. Rozdrabniają drewno na wióry, tzn. wielkość kawałków drewna zależy od ustawienia maszyny. Mogą one mierzyć od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Najmniejsze maszyny mogą być używane w gospodarstwach domowych, ponieważ można je ręcznie przenosić z jednego miejsca na drugie. Są one jednak bardzo małe i mogą być używane do cięcia małych gałęzi na mniejsze kawałki.

Więcej o obróbce drewna przeczytasz na https://obrobkadrewna.eu/