Trwa ładowanie proszę czekać ...

Ile osób może prowadzić samochód z wypożyczalni?

30 marca 2021 0

​Wynajem samochodów z wypożyczalni to popularna usługa, z której korzysta wiele osób. Auta wypożyczane są w celu organizacji kilkudniowego wyjazdu za miasto, podróży na wakacje czy na specjalne okazje. Podpisując umowę z firmą zajmującą się wynajmem pojazdów, klient zobowiązuje się do jej bezwzględnego przestrzegania. To właśnie w treści umowy najmu znajduje się stosowny zapis na temat tego, ile osób może prowadzić samochód w trakcie jej trwania.

Dlaczego trzeba dokładnie przeczytać umowę przed jej podpisaniem?

Umowa najmu samochodu zawiera wszystkie informacje na temat praw i obowiązków najemcy wynikających z tytułu wypożyczenia pojazdu. Jest to dokument stanowiący zabezpieczenie zarówno dla wynajmującego, jak i najemcy.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów w firmie Abacus Car Rental, która zajmuje się wypożyczaniem samochodów na terenie całej Polski: Umowa musi być potwierdzeniem ustaleń, jakie zostały określone podczas rezerwacji samochodu. Jeżeli jakiś jej fragment nie jest zrozumiały dla najemcy, należy o niego dopytać. Wszystkie wątpliwości dotyczące poszczególnych punktów dokumentu trzeba zgłaszać pracownikowi wypożyczalni. Taka osoba ma obowiązek wytłumaczyć klientowi poszczególne zapisy i tym samym rozwiać jego wątpliwości. Uważne przeczytanie umowy przed złożeniem na niej podpisu może uchronić przed współpracą z nierzetelną firmą, która nie jest uczciwa w stosunku do klienta. Dokument ten może bowiem zawierać zapisy, które nie są ujawniane podczas procesu rezerwacji auta w danej wypożyczalni.

Liczba osób mogących prowadzić auto w czasie trwania umowy

Informacja na temat dopuszczalnej liczby osób mogących kierować pojazdem w czasie trwania okresu wypożyczenia umieszczana jest w umowie najmu i zależna jest od ustaleń pomiędzy stronami umowy. Zdecydowana większość firm zajmujących się krótkoterminowym wynajmem samochodów zastrzega sobie, że auto może być prowadzone wyłącznie przez osobę podpisującą umowę najmu. W przypadku chęci udostępnienia pojazdu osobie trzeciej wymagane jest uiszczenie dodatkowej opłaty za każdego kolejnego kierowcę. Zazwyczaj nie jest ona duża i wynosi od kilku do kilkunastu złotych za dobę najmu.

Jeżeli najemca nie stosuje się do zapisów umowy i udostępnia auto dodatkowej osobie bez poinformowania o tym wypożyczalni, a osoba ta spowoduje kolizję drogową, wówczas to najemca jest obciążany ogółem kosztów wynikających z wyrządzenia szkody przez osobę trzecią. Większość wypożyczalni umieszcza w swoim regulaminie tabelę opłat, w której znajdują się konkretne kwoty konieczne do zapłacenia w sytuacji udowodnienia klientowi, że nie stosował się on do zapisów umowy, w tym do przepisu o nieużyczanie samochodu innej osobie.

Artykuł partnera