Trwa ładowanie proszę czekać ...

Rolki czy rower? Co warto kupić dziecku?

19 kwietnia 2018 0

Wybór odpowiedniego sprzętu sportowego dla malucha wydaje się łatwy, jednak w gruncie rzeczy jest to odpowiedzialna decyzja, którą należy podjąć z rozsądnie i wcześniejszym zaopatrzeniem się w niezbędne informacje pomocne w wyborze wartościowego produktu. Choć sprzętów sportowych na rynku jest wiele, tylko część z nich będzie się nadawała do zabawy i zapewniała odpowiednie bezpieczeństwo w jej trakcie. Dlatego też, nim zdecydujesz się na zakup konkretnego akcesorium, dowiedz się, jakie są jego wady i zalety, by wybrać taką zabawkę, która najlepiej sprosta potrzebom dzieci.

Jak wybierać sprzęt sportowy?

Decydując się na sprzęt sportowy dla dziecka, należy podejść do wyboru poważnie, szczególnie jeśli na to być jego pierwszy rowerek. Oprócz kwestii bezpieczeństwa i wygody, dochodzi również element psychologiczny – jeśli pierwsze zabawki nie spodobają się dzieciom, mogą się do nich zrazić i nie chcieć korzystać w przyszłości. Dlatego też musisz zadbać o to, by pierwsze akcesoria sportowe twojego dziecka były solidne, bezpieczne, wygodne i atrakcyjne wizualnie. Dzięki temu maluch będzie miał motywację do nauki korzystania z nich, a tobie łatwiej będzie go uczyć.

Dzieci szybko rosną, ich ciała się zmieniają, a ulubione zabawki wciąż takimi pozostają. Warto więc zdecydować się na nieco większy rowerek, którego kierownica i siodełko będą mogły wydłużać się wraz ze wzrostem malucha, zapewniając, że akcesorium posłuży przez dłuższy czas. W przypadku rolek również dobrze wybrać takie, które pozwalają na dostosowanie długości buta. Dzięki temu nie tylko posłużą pociesze przez dłuższy czas, ale również dadzą ci pewność, że nóżki nie będą zbyt ściśnięte, jak to bywa czasami w rolkach bez regulacji. Nie zawsze ten sam rozmiar buta będzie odpowiadał rozmiarowy rolki – należy o tym pamiętać i pozwolić dziecku przymierzyć tego typu akcesoria, by dobrać takie, które będą zapewniały komfort. Zbyt małe buty, szczególnie w okresie szybkiego wzrostu, mogą powodować odkształcenia dziecięcych stópek.

Wybierając sportowe akcesorium należy również zastanowić się nad tym, jakie powinno posiadać cechy. Na rynku istnieje wiele rodzajów rowerków dla młodszych i starszych dzieci, wśród których znajdziesz BMX-y, rowery górskie, miejskie czy kolarzówki. Dobierz rower, biorąc pod uwagę swoje miejsce zamieszkania i preferowany przez dziecko styl zabawy. Dzięki temu zapewnisz mu najlepszy model na każdą okazję. Rolki dla dzieci są zaś akcesoriami, z których korzystać można jedynie na twardej nawierzchni, więc jeśli mieszkasz na wsi, gdzie większość dróg jest piaszczysta, lepiej zdecydować się na inny sprzęt, z którego maluch będzie mógł korzystać w nieograniczony sposób.

Rower czy rolki?

Na decyzję o tym, które akcesorium sprawdzi się lepiej w przypadku twojego dziecka, składa się wiele czynników. Począwszy od miejsca zamieszkania, poprzez predyspozycje dzieci po ich uprzedzenia i sympatie. Często bywa tak, że dzieci boją się jeździć na rolkach, ponieważ przeraża je brak stabilizacji wynikający z nieobecności kierownicy zapewniającej wsparcie w utrzymywaniu równowagi. W przypadku takiego malucha lepiej więc postawić na rowerek dla dziecka, który da mu komfort psychiczny.

Rower jak i rolki mają swoje zalety. Żadne z nich nie są obiektywnie lepsze czy gorsze, wszystko zależy od potrzeb twojego dziecka i możliwości pieniężnych oraz przestrzennych. Dlatego też przed wyborem akcesorium warto upewnić się, że będzie się miało gdzie je schować, by nie mieć później problemu z jego przechowywaniem. Należy również zapytać o zdanie dziecko, a najlepiej wspólnie z nim wybierać to, co waszym zdaniem będzie najlepsze.

Czasem może się okazać, że malucha nie zainteresuje ani rower, ani rolki, a znacznie bardziej atrakcyjna wyda mu się deskorolka bądź hulajnoga. W takim wypadku warto przemyśleć decyzję, wymienić wszystkie „za” i „przeciw” i wtedy zdecydować. Jednak bez względu na to, jaki sprzęt wybierzesz, pamiętaj o kasku i ochraniaczach – bezpieczeństwo przede wszystkim!

 

Materiał zewnętrzny