Trwa ładowanie proszę czekać ...

O czym warto wiedzieć przed zakupem wyciągarki samochodowej?

18 stycznia 2018 0

Wyciągarka samochodowa to jeden z podstawowych elementów wyposażenia auta użytkowanego w trudnym terenie. Błotniste drogi, strumienie i rzeczki, zwalone drzewa i strome podjazdy to jedne z wyzwań czekających na miłośników off-radu lub osoby pracujące „w terenie”. Dlatego, wybierając odpowiednią wyciągarkę warto zapoznać się z tymi urządzeniami – tak, by wybrać optymalny sprzęt do posiadanego pojazdu.

Wyciągarki elektryczne są chyba najpopularniejsze wśród dostępnych na rynku urządzeń, choć w autach przeznaczonych to pokonywania najtrudniejszych szlaków stosuje się wyciągarki mechaniczne, a w dużych ciężarówkach – hydrauliczne. Wybierając dany model, należy zwrócić uwagę na to by, jego uciąg był o co najmniej półtora raza lub dwukrotnie większy od masy pojazdu. Wysoką renomą cieszą się wyciągarki samochodowe Dragon Winch, które są dostępne na rynku. Zasilanie to jednak nie wszystko. Innym, istotnym elementem wyposażenia jest lina.

Wybierając wyciągarkę, która ma być użytkowana dosyć intensywnie, warto postawić na linę stalową. Jeśli jednak właścicielowi zależy na zredukowaniu masy pojazdu lub urządzenie ma służyć jedynie nieprzewidzianym sytuacjom, warto pomyśleć nad wyciągarką zaopatrzoną w lżejszą linę syntetyczną.

Lina stalowa jest tańsza niż jej dobrej jakości syntetyczna odpowiedniczka, lepiej się także sprawdzi w trudnym terenie, ponieważ jest odporniejsza na przetarcia np. o ostre kamienie. Inną zaletą użycia lin stalowych jest możliwość zastosowania zbloczy. 

Z kolei liny syntetyczne są znacznie lżejsze i łatwiejsze w obsłudze i nawijaniu. Ich cena jest jednak znacznie wyższa, są też zdecydowanie bardziej podatne na uszkodzenia w czasie użytkowania. Koniecznie należy stosować ślizgi, ponieważ lina syntetyczna może ulec uszkodzeniu w przypadku zastosowania prowadnicy zaopatrzonej w rolki. Przed planowanym wyjazdem warto sprawdzić, czy na ślizgach nie ma zadziorów, które mogłyby zniszczyć linę. Pozwoli to na uniknięcie przykrych niespodzianek i wysokich kosztów związanych z zakupem nowej liny.

Wyciągarki samochodowe stosowane są głównie do wyciągania aut terenowych w czasie przepraw przez bezdroża, jednak urządzenia te są pomocne także w innych okolicznościach. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Nietypowe wyzwania, przy których pomoże wyciągarka samochodowa.

 

Materiał zewnętrzny