Trwa ładowanie proszę czekać ...

Automatyzacja w biurach tłumaczeń

2 stycznia 2017 0

Automatyzacja jest czymś często spotykanym we współczesnym świecie - wykorzystuje się nią niemalże w każdej branży. Narzędzie to powoduje, że prowadzenie jakiejkolwiek działalności staje się o wiele łatwiejsze, a wykonywanie obowiązków – sprawniejsze. Jeśli ktoś prowadzi jakąkolwiek firmę, to powinien zainteresować się pojęciem automatyzacji bliżej. Jest to przede wszystkim doskonała inwestycja dla każdego przedsiębiorcy. Ciekawym przykładem jest tutaj automatyzacja w biurze tłumaczeń.

Współczesne biura tłumaczeń

Mogłoby się wydawać, że automatyzacja w miejscach takich jak biura tłumaczeń nie jest wymagana. Przecież wykonywanie tłumaczeń to działalność, w której liczy się elastyczność. Tłumaczenie różnego rodzaju tekstów wymaga plastycznego języka i dostosowania się zarówno do stylu oryginału, jak i charakterystyki języka, na który się tłumaczy dany tekst. Biura tłumaczeń otrzymują różne zlecenia. Czasami mają za zadanie przetłumaczyć prosty tekst, w innych przypadkach potrzebne jest zrozumienie  i przetłumaczenie bardziej skomplikowanych formuł – wymaga to oczywiście poświęcenia czasu i dokładnego przeanalizowania artykułu, który ma zostać przetłumaczony. Nie oznacza to jednak, że automatyzacja nie może pomóc w tym procesie. Przeciwnie, oferuje ona mnóstwo narzędzi (np. XTRF) , które mogą znacznie ułatwić tego typu działalność.

Łatwiejsze pozyskiwanie klientów

Bardzo ważną kwestią dla każdego biura tłumaczeń jest oczywiście pozyskiwanie klientów. Można to robić na mnóstwo różnych sposobów. Wiele biur posiada stałych klientów, którzy współpracują z nimi regularnie. Klienci mogą również pojawiać się z polecenia albo dzięki umiejętnej reklamie. Niemniej jednak mnóstwo ciekawych zleceń czeka na portalach internetowych, na których zamieszcza się związane z tym ogłoszenia. Takich portali jest naprawdę wiele, a wyszukiwanie i odpowiadanie na wszystkie zamieszczane na nich ogłoszenia byłoby niezwykle czasochłonne. W tym momencie można sięgnąć po automatyzację. Odpowiednie narzędzia sprawiają, że wszystkie ogłoszenia zostają wyszukiwane automatycznie; od razu pojawia się pod nimi również przygotowana wcześniej odpowiedź z ofertą naszego biura. Taki sposób jest niezwykle korzystny, bowiem znacznie zwiększa szansę danego biura na pozyskanie atrakcyjnych klientów i nawiązanie z nimi dłuższej współpracy.

narzędzie do automatyzacji projektów tłumaczeniowych

Zarządzanie projektami

Nawet stosunkowo małe biuro tłumaczeń może w jednym momencie posiadać kilka otwartych projektów dla różnych klientów. Wbrew pozorom, liczba ta często sięga kilkuset – sprawia to, że sprawne zarządzanie nimi wszystkimi jest po prostu trudne i czasochłonne. Automatyzacja może być bardzo pomocna również w tym przypadku. Wykorzystując odpowiednie narzędzia można stworzyć specjalny panel, w którym użytkownik otrzymuje łatwy dostęp do wszystkich otwartych w danym momencie projektów. Można sprawdzać ich status lub zobaczyć, który pracownik jest do niego przypisany. Dobre narzędzie do automatyzacji projektów tłumaczeniowych pod każdym względem ułatwia administrowanie całym biurem i usprawnia jego działalność. Opcji jest tu naprawdę wiele: system może na przykład automatycznie przypisywać tłumacza do konkretnego zlecenia. 

Zarządzającym biurami tłumaczeń polecamy zapoznanie się z aplikacją XTRF: https://www.xtrf.eu/demo/

Inwestycja dla każdego biura

Wymienione wyżej sposoby są oczywiście tylko przykładem, ponieważ narzędzi związanych z automatyką możemy znaleźć jeszcze więcej. Tłumacze mogą na przykład korzystać z systemu, który automatycznie podpowiada im słowo pasujące w danym miejscu w tekście – dzięki temu tłumaczenie odbywa się znacznie szybciej. Szacuje się, że w niektórych biurach, w których wprowadzono takie systemy koszt wykonania jednego tłumaczenia zmalał nawet o 70%, nie mówiąc już o zaoszczędzonym czasie i energii. Takie systemy powinny zatem zostać wdrożone przez każde biuro, które chce osiągnąć w swojej działalności prawdziwy sukces!