Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jakie oświetlenie sprawdzi się w salonie?

20 czerwca 2018 0

Dobór odpowiedniego oświetlenia do salonu ma bardzo duże znaczenie. Jeśli nie wiesz, na co warto się zdecydować, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!

Salon to pomieszczenie, które pełni różne role. To właśnie tam wypoczywamy, ale również bawimy się, przyjmujemy gości. W związku z tym salon powinien odpowiadać naszym różnym wymaganiom – także pod kątem oświetlenia.

Jednym z największych błędów popełnianych przy aranżacji salonu jest wybór tylko jednego źródła światła – najczęściej jest to lampa sufitowa, która ma dawać ogólne oświetlenie pomieszczenia. Chociaż dobrze radzi sobie w tej właśnie roli, to jednak nie uda nam się stworzyć dzięki niej różnych scenerii świetlnych dopasowanych do naszych potrzeb. Na co zatem powinniśmy wtedy kłaść nacisk?

Oświetlenie sufitowe – nie tylko lampa wisząca

Oświetlenie sufitowe bardzo dobrze sprawdza się jako oświetlenie ogólne pomieszczenia, czyli takie, które pozwala nam na prowadzenie różnych aktywności wymagających jasnego światła.

W tym przypadku możemy wykorzystać lampy wiszące, które są najpopularniejsze, ale też inne artykuły oświetleniowe, na przykład reflektory, plafony czy modne teraz oświetlenie LED w suficie podwieszanym – stosuje się wtedy taśmy LED oraz oczka LED.

W przypadku oświetlenia LED możemy tworzyć również różne połączenia oświetleniowe, na przykład uruchamiać oświetlenie w różnych konfiguracjach i zmieniać jego natężenie za pomocą ściemniaczy.

Oświetlenie dodatkowe – dekoracyjne i praktyczne

Oprócz oświetlenia głównego w salonie powinno znaleźć się także oświetlenie dodatkowe – to dzięki niemu będziemy w stanie stworzyć w pomieszczeniu atmosferyczną scenerię po zmroku.

Warto wybierać ozdobne lampy podłogowe czy lampy stolikowe, które wprowadzają również do wnętrza przytulny klimat. Gdy pozwala na to instalacja, można też zamontować kinkiety – dobrze sprawdzają się jako oświetlenie dekoracji ściennych czy mebli. Oczywiście, możemy wykorzystać też oświetlenie LED, które dobrze sprawdza się przy oświetlaniu mebli, obrazów czy ścian, na przykład przy listwach przypodłogowych.

Dodatkowo możemy zdecydować się też na dekoracyjne artykuły oświetleniowe – girlandy świetlne, lampiony czy świeczki pozwalają również na stworzenie w salonie przytulnego, magicznego klimatu.

 

Materiał zewnętrzny