Trwa ładowanie proszę czekać ...

Rozmowa kwalifikacyjna – jak ją przejść?

16 sierpnia 2016 0

Rozmowa kwalifikacyjna to niezwykle stresująca sytuacja, zarówno dla osób, które mają ją przejść po raz pierwszy, jak i dla tych, którzy bywali już na takich spotkaniach. Zawsze zastanawiamy się w co powinniśmy się ubrać oraz co mówić aby zrobić jak najlepsze wrażenie. Dlatego też, przedstawiamy zbiór uniwersalnych informacji dotyczących tego tematu. Kilka słów o sobie Prośba o to aby opowiedzieć o sobie pada chyba na każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Może być to sposób na rozluźnienie atmosfery, albo na poznanie drugiej osoby nieco bliżej.

Tak czy inaczej, kandydat zwykle nie wie o czym dokładnie powinien opowiadać, ale specjaliści postanowili nieco im pomóc. Według nich należy powiedzieć o pięciu rzeczach, które mogą nas wyróżnić jako dobrych pracowników, dlatego warto omówić kwestie dotyczące naszych kwalifikacji, umiejętności czy zdobytego do tej pory doświadczenia. Przedstaw nam swoje kompetencje Każdy z nas próbuje sobie wyobrazić przebieg rozmowy kwalifikacyjnej i przygotować się na pytania, które mogą się na niej pojawić.

Przede wszystkim jednak musimy brać pod uwagę stanowisko na jakie aplikowaliśmy i pod tym kątem skoncentrować nasze przygotowania. Jeśli jest nam ono dobrze znane to na pewno wiemy jakich kwalifikacji wymaga oraz czym będziemy się w związku z tym zajmować, dlatego wystarczy to podkreślić. Jeżeli jednak nigdy nie pracowaliśmy na danym stanowisku musimy wyobrazić sobie jaki zakres obowiązków będzie nas obejmował. Pamiętajmy, że już samo zaproszenie na spotkanie jest sygnałem, iż posiadamy niezbędne umiejętności – podczas rozmowy musimy je tylko dobrze zaprezentować.

Problem z rękami

Ręce to często bardzo problemowa część ciała podczas rozmów kwalifikacyjnych. Co z nimi zrobić? Przede wszystkim, postawmy na naturalne zachowania, zatem jeśli zwykle gestykulujemy podczas rozmowy – róbmy to i w czasie spotkania z potencjalnym pracodawcą. Walka ze stresem Stres jest nieunikniony w takich sytuacjach, ale musimy go opanować. Przede wszystkim, należy powtarzać sobie, że jest to najzwyklejsza rozmowa, a obu stronom zależy na tym aby jej wynik był pozytywny. Niemniej jednak starajmy się również przedstawić naszą osobę w jak najlepszym świetle, ale nie mijając się zanadto z prawdą. Należy również wyznaczyć sobie cel, jakim może być dobre wynagrodzenie i starajmy się go po prostu osiągnąć.

Pamiętajmy, że stres może również doskonale mobilizować do działania. Jeżeli odczuwamy niepokój to znaczy, że na czymś nam zależy, a zatem zrobimy wszystko co w naszej mocy by wypaść dobrze podczas spotkania z pracodawcą. Aby nie zwiększać dawki stresu, na dzień przed rozmową przygotujmy sobie wszystkie niezbędne nam rzeczy, jak dokumenty czy ubrania. Zaplanujmy też dokładnie dojazd do siedziby firmy, w której jesteśmy umówieni. Pod uwagę weźmy takie aspekty jak częste korki na trasie czy konieczność dojścia z przystanku czy parkingu.

Bardzo ważne jest pierwsze wrażenie, w związku z czym, pomimo zdenerwowania nie zapominajmy się uśmiechać. Jeśli boimy się, że zaschnie nam w ustach, zabierzmy ze sobą również butelkę wody mineralnej. Zdradzanie swoich słabości Pytanie o to czy mamy jakieś słabości należy do tych, których często się obawiamy. Nie ma jednak takiej potrzeby, gdyż nasze słabości możemy przekuć w zaletę. Jeżeli na przykład mamy lęk przed wypowiadaniem się w większym gronie, możemy śmiało o tym powiedzieć, zaznaczając jednak, że ciężko pracujemy nad pozbyciem się tego strachu. Nie ma ludzi bez skazy, dlatego nie musimy się wstydzić tego, że nie jesteśmy idealni. Tym bardziej, że pracodawca raczej by nam w to nie uwierzył.

Więcej o rekrutacji możesz przeczytać tutaj: http://biznes-praca.pl/praca/przygotowujemy-sie-do-rozmowy-rekrutacyjnej/tjr_ufke