Rodzice przygotowując dziecko do szkoły, często zastanawiają się, czy lepszym wyborem jest kupno tornistra czy plecaka. To pytanie jest zasadne, zwłaszcza w przypadku najmłodszych uczniów.
Plecak i tornister podobieństwa i różnice
Główną różnicą między tornistrem a plecakiem jest solidny korpus wykonany z łatwego w czyszczeniu materiału, który nie przepuszcza wilgoci, brudu i kurzu. Często posiada ortopedyczne plecy, które równomiernie rozkładają obciążenie na plecy i zmniejszają ryzyko chorób kręgosłupa (skrzywienie postawy i skoliozy). Gęste dno i boki zapewniają wygodne umieszczenie materiałów edukacyjnych. Tornister pod tym względem jest korzystniejszym wyborem, w kontekście zdrowia kręgosłupa dziecka.
Plecakiem można nazwać dowolną torbę do przenoszenia rzeczy za plecami, zakładaną za pomocą pasków. Plecaki są nie tylko szkolne, ale także turystyczne czy wojskowe. Plecaki nie trzymają dobrze swojego kształtu i często są mniej wygodne. Zwłaszcza w przypadku noszenia twardych rzeczy z ostrymi rogami i końcówkami (na przykład podręczników lub zaostrzonych ołówków) - mogą powodować dyskomfort, uciskać plecy. Plecaki polecane są tylko uczniom szkół średnich, których kręgosłup jest już uformowany. Wyjątkiem mogą być niektóre modele plecaków z gęstymi plecami ortopedycznymi, które zmniejszają obciążenie pleców.
Tornister dla dziewczynki
Wybierając tornister dla dziewczynki, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Miejscem, gdzie można znaleźć wygodny tornister dla dziewczynki, są na przykład sklepy internetowe.
Zbyt duży, zbyt ciężki lub źle dopasowany tornister może stwarzać poważne problemy z postawą, która kształtuje się między 8 a 17 rokiem życia, podczas aktywnego wzrostu dziecka. Zła postawa to nie tylko zgarbienie ramion. W przyszłości może to skutkować skoliozą, osteochondrozą, bólami głowy, problemami ze stopami, a nawet narządami wewnętrznymi. Dobra postawa świadczy nie tylko o zdrowiu fizycznym, ale także psychicznym osoby. A także, zdaniem psychologów, pomaga w karierze i komunikacji społecznej. A ponieważ dziecko szybko rośnie przez cały ten czas, ważne jest, aby monitorować, żeby na wszystkich etapach wzrostu miało tornister odpowiedni do swojego rozmiaru. Oprócz przyszłych zagrożeń ciężki i niewygodny tornister wpłynie na zmęczenie fizyczne, spadek wydajności młodego ucznia.
Do wyboru tornistra należy podejść wspólnie z dzieckiem. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę nie tylko obowiązkową ergonomiczną charakterystykę produktu, ale także życzenia dzieci dotyczące wyglądu tornistra. Ważne jest, aby dziecko chciało iść z nim do klasy i spędzać z nim dzień. Styl, który dziecko wybiera, jest częścią jego ekspresji. A jeśli wymagania dziecka nie zostaną spełnione, może to wpłynąć na chęć nauki, pójścia do szkoły, wyników w nauce, komunikacji w zespole. Na szczęście współcześni producenci oferują taką różnorodność kolorów i modeli, przy jednoczesnym zachowaniu cech ortopedycznych.
Pierwszym parametrem, od którego należy, jest waga. Pusty tornister zgodnie z przepisami nie powinien przekraczać 700 g dla uczniów szkół podstawowych i 1 kg dla klas średnich i starszych.