Trwa ładowanie proszę czekać ...

Leczenie narkomanii – na czym polega? Czy jest skuteczne?

12 marca 2017 0

Narkomania to potoczne określenie, które odnosi się do uzależnienia od substancji chemicznych mających wpływ na czynności mózgu. Choroba ta z roku na rok dotyka coraz większą ilość ludzi. Trudno jednoznacznie określić, dlaczego ktoś jest podatny na tego rodzaju uzależnienie.

Narkomania – czym się charakteryzuje?

Narkomania objawia się utratą kontroli nad własnym organizmem - w wyniku pojawiania się tzw. głodu narkotycznego osoba uzależniona nie jest w stanie racjonalnie myśleć i podejmować odpowiednich decyzji. Wszystko skupia się na zdobyciu kolejnej działki uzależniającej substancji. Chory czuje przymus zażywania środków odurzających. Siła tego pragnienia jest niekiedy tak ogromna, że uzależniony jest w stanie oddać wszystkie pieniądze, jakie posiada, byleby tylko zaspokoić swój głód. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie każde uzależnienie jest aż tak bardzo natężone.

Narkomania sprawia, że chory nie jest w stanie sprawnie funkcjonować w społeczeństwie. Osoby uzależnione od substancji psychoaktywnych poświęcają wiele czasu, by zdobyć to, czego potrzebują. Z tego powodu zaniedbują obowiązki domowe i zawodowe, zrywają kontakty z przyjaciółmi i rodziną. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że narkomania nigdy nie dotyczy jednej osoby. Zawsze cierpi na tym zarówno uzależniony, jak i całe jego otoczenie.

Cztery fazy narkomanii

Lekarze wyróżniają cztery fazy narkomanii. Mowa tu o etapie pierwszych prób, wejściu w regularność, chronicznym zażywaniu oraz absolutnej destrukcji. Nigdy nie zdarza się bowiem, żeby ktokolwiek uzależnił się bardzo szybko – zawsze jest to swoistego rodzaju proces. W trakcie jego trwania chory dostaje szereg ostrzeżeń, jednakże zwykle po prostu je ignoruje. Każdy etap – zarówno pierwszy, jak i ten ostatni – wymaga profesjonalnej pomocy (chodzi o terapię uzależnienia, terapię narkomanii, leczenie narkomanii). 

Niestety, jednym z problemów lekarzy jest to, że ciągle powstają nowe substancje uzależniające. Wykazują one różnorakie działanie, trudno przewidzieć, co po ich zażyciu zrobi pacjent. Z tego właśnie powodu lepiej rozpocząć leczenie jak najwcześniej. Organizm nie jest wówczas zbyt mocno osłabiony.

leczenie narkomanii

Leczenie narkomanii

Leczenie narkomanii rozpoczyna się od odtruwania organizmu. Oczywiście etap ten musi być wykonywany pod kontrolą lekarza. Później trzeba rozpocząć działanie terapeutyczne. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że narkomani nie sięgają po substancje psychoaktywne tylko ze względu na ciekawość. Prawie każdy z nich cierpi na inne zaburzenia emocjonalne. To właśnie ze względu na różnego rodzaju deficyty uczuciowe tak łatwo jest się uzależnić od używek. Narkotyki na chwilę odrywają od problemów codziennego dnia. Dają złudę lepszego życia, którego tak naprawdę nie ma.

Skuteczna terapia uzależnień musi być skojarzona z regularnymi wizytami u psychologa. Chory musi nauczyć się inaczej radzić sobie ze swoimi problemami niż za pośrednictwem używki. Niewiele da bowiem odzwyczajenie organizmu od substancji psychoaktywnych, jeśli pacjent nie będzie umiał żyć bez stymulowania się używkami. Konieczne jest odnalezienie zdrowych sposobów na dietę i życie.

Niezwykle istotnym jest fakt, że uzależnienie jest chorobą niezawinioną. Nikt z nas celowo nie psuje własnego życia, nikt nie chce także zostać niewolnikiem jakiejś substancji. Dlatego, jeżeli podejrzewasz u siebie uzależnienie, koniecznie zgłoś się do lekarza. Nie wstydź się upokorzenia! Nikt nie powie ci nic złego, a tylko przyznając się będziesz mógł dotrzeć do tego, by zmienić swoje życie i nabrać zdrowego dystansu do choroby.