Dzień Edukacji Narodowej obchodzimy każdego roku 14 października. Przez wiele lat święto nazywane było Dniem Nauczyciela i takie określenie jest w Polsce dużo bardziej popularne. Nawet jeśli święto wypada w weekend to nie ma problemu, by niespodzianki dla nauczycieli przygotować w piątek przed tym weekendem. Dzień nauczyciela nadal jest w taki sposób nazywany mimo tego, że formalnie nazywa się on Dniem Edukacji Narodowej.
Święto to obchodzone jest 14 października i jeszcze do 1982 roku nazywane było Dniem Nauczyciela. Oficjalnej nazwy obecnie używa niewiele osób, a gdy ktoś ją wypowie to niekiedy nie wiadomo o co chodzi, dlatego dalej tak popularne jest określenie Dzień Nauczyciela.
Skąd się wziął Dzień Nauczyciela?
W 1972 roku podjęto decyzję, że święto nauczycieli będzie miało miejsce każdego roku w dniu rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej a więc właśnie 14 października. Stało się to w roku 1773. Wcześniej od roku 1952 święto nauczycieli obchodzone było 20 listopada. Razem z pojawieniem się Karty Nauczyciela podjęto decyzję o tym, by wszystko uporządkować. Od 1982 roku zdecydowano również o zmianie nazwy, od tego roku nie mamy już Dnia Nauczyciela, ale Dzień Edukacji Narodowej, tego dnia świętują nie tylko nauczyciele, ale wszyscy pracownicy oświaty.
Dzień Edukacji Narodowej: dzień wolny?
W każdej szkole Dzień Edukacji Narodowej jest dniem wolnym od zajęć lekcyjnych. W tym dniu nie ma lekcji, ale odbywają się różnorakie apele, akademie gdzie wykorzystywany jest przygotowany specjalnie na ten dzień scenariusz na Dzień Edukacji Narodowej i imprezy integracyjne, niekiedy również wyjścia poza teren szkoły. Gdy święto wypada w dzień weekendowy to obchodzone jest w piątek, który go poprzedza.
Jaki prezent na Dzień Nauczyciela?
Nauczyciele podkreślają, że nie potrzebują prezentów, a nagroda dla nich jest rozwój podopiecznych. Jednak przyjęło się, że tego dnia wręcza się symboliczne podarunki nauczycielom. Nie chodzi o to, by dać wielki prezent, liczy się tylko pamięć. Co więc można podarować tego dnia? Sprawdzą się kwiaty, bombonierki, podarunkowe kosze, książki, kalendarze, pióra czy eleganckie długopisy. Nauczyciele mówią, że prezentów nie potrzebują, największą nagrodą jest rozwój ich podopiecznych. Przyjęło się jednak, że 14 października wręczamy symboliczne podarunki. Nie chodzi o to, aby sprezentować coś wielkiego, liczy się pamięć. Co możemy podarować w Dniu Edukacji Narodowej? Pomysłów na prezenty jest bardzo wiele. Dlatego warto sobie wcześniej w klasie wszystkie zorganizować i zaplanować jaki prezent będzie kupowany. Klasa powinna zdecydować czy kupuje jeden wspólny upominek czy każdy będzie prezent dawał samodzielnie.
Dzień Edukacji Narodowej w przedszkolu
Tego dnia świętuje się nie tylko w szkołach, ale również w innych placówkach oświatowych. Tego dnia można również podkreślać rolę jaką mają osoby pracujące z dzieciakami w żłobkach czy przedszkolach. Za prezenty odpowiada tam Rada Rodziców, która kupuje prezenty dla wszystkich i od wszystkich. Niekiedy organizowane są dodatkowe atrakcyjne dla wszystkich w postaci poczęstunku.
Co robić w Dzień Nauczyciela?
Tak jak zostało powiedziane tego dnia nie ma normalnych zajęć lekcyjnych, w wielu szkołach organizowane są akademie, odbywają się przedstawienia przygotowywane dla pracowników oświaty. Jeśli świętowanie nie będzie odbywać się w szkole można się zdecydować na wspólne wyjście do kina. Możliwości spędzania tego dnia jest bardzo wiele. Tego dnia zorganizowane zajęcia najczęściej trwają krócej niż w normalnym przypadku.