Trwa ładowanie proszę czekać ...

Co warto wiedzieć o studiach za granicą?

4 sierpnia 2016 0

Do odważnych świat należy! Stare i dobrze znane powiedzenie znajduje zastosowanie między innymi wówczas, gdy mówimy o ścieżkach edukacji. Nie da się przecież ukryć, że wykształcenie, które zdobędziemy na jednej z zagranicznych uczelni, jest w stanie zapewnić przewagę na rodzimym rynku pracy. Znakomicie sprawę z tego zdaja sobie nie tylko tegoroczni maturzyści, ale i studenci, coraz większa ich liczba wybiera bowiem edukację poza Polską. Oczywiście, o studiach takich mówi się często jako o wielkiej przygodzie, nie ulega jednak wątpliwości, że może ona przynieść wymierne korzyści.

Gdy analizujemy rankingi najlepszych uczelni na świecie, nie da się ukryć, że są one dla nas miażdżące. Polsk co roku znajduje się w ich ogonie, a polskie uczelnie nie mają powodów do zadowolenia. Trudno się zatem dziwić, że zdolni absolwenci liceów oraz osoby, które ukończyły studia licencjackie coraz częściej myślą o zdobywaniu wiedzy poza Polską. Nie można nie docenić i tego, że sama perspektywa studiów za granicą nie wywołuje już strachu, jego miejsce zajmuje bowiem ekscytacja. 

Przyszli studenci nie mają kompleksów przed kolegami z innych części kontynentu, a jednocześnie nie obawiają się barier, na jakie mogliby napotkać za granicą. Wiedzą, czego się spodziewać i są na to przygotowani. Statystyki mówią o tym, że co roku przynajmniej kilka tysięcy młodych Polaków decyduje się na wyjazd za granicę po wiedzę i doświadczenie. Trudno podać ich dokładną liczbę, dane nie uwzględniają bowiem osób, które organizują sobie tego typu edukację samodzielnie. Nie można jednak ignorować informacji takich, jak choćby ta, że od początku swojego istnienia program Erasmus skupił na sobie uwagę przynajmniej 100 tysięcy studentów.

Co wcale nie mniej istotne, mówimy o liczbach, które rosną szybko i z dużym dynamizmem. Najczęściej wyjeżdża się do Wielkiej Brytanii, w cenie są jednak również inne kraje Unii Europejskiej oraz Stany Zjednoczone. Okazuje się przy tym, że młodzi ludzie nie zawsze mają takie same motywacje. Wielu z nich ma sprofilowaną ścieżkę zawodową, nie brakuje jednak również osób, które już teraz myślą o możliwości podjęcia zatrudnienia za granicą w przyszłości. Samo znalezienie zagranicznych studiów często prezentowane jest jako najpoważniejsze wyzwanie, okazuje się jednak, że nie musi być ono wcale problemem dla młodych ludzi.

Oczywiście, kluczowe znaczenie wydaje się mieć w tym kontekście myślenie na ten temat z wyprzedzeniem. Idealna jest przede wszystkim sytuacja, w której kandydat wie już teraz, co chciałby robić w przyszłości. Od momentu przystąpienia Polski do UE znikają też ograniczenia prawne. Kluczowe znaczenie ma matura lub licencjat charakteryzujący się wysokim poziomem i solidna znajomość języka angielskiego. Co więcej, niektóre państwa mogą też zaoferować liczne programy stypendialne dla studentów, o czym można przekonać się zwłaszcza w przypadku Niemiec i uczelni znajdujących się we wschodnich landach.

Oczywiście, osoby myślące o studiach za granicą nie zastanawiają się jedynie nad dobrym przygotowaniem, pewne znaczenie ma bowiem również aspekt finansowy. Sam koszt studiów zagranicznych w dużej mierze jest uzależniony od tego, na jakim kierunku chcemy studiować. Warto zatem wiedzieć, że w Wielkiej Brytanii studia są płatne, a o wysokości czesnego decydują same uczelnie wyższe. Studenci mają jednak szansę na zdobywanie wiedzy nawet, jeśli nie znajdują się w najlepszej kondycji finansowej. Pomaga w tym między innymi kredyt studencki zwłaszcza, że nie tylko przyznaje się go na preferencyjnych warunkach, ale również umarza się go najlepszym absolwentom.