Trwa ładowanie proszę czekać ...

Sposób na oszczędzanie pieniędzy

2 sierpnia 2016 0

Miliony osób na całym świecie, wraz z początkiem kolejnego roku, postanawia, iż ich celem na kolejne 12 miesięcy będzie oszczędzanie. Każdy z nas chciałby nauczyć się systematyczności, tak by móc skutecznie kontrolować nasze codzienne wydatki. Jest to najlepszy sposób na to by w końcu zyskać tak ważne bezpieczeństwo finansowe, ale niestety nie każdemu to wychodzi.

Kiedy oszczędzanie nam nie wychodzi… Przeprowadzane co jakiś czas badania jednoznacznie wskazują na problem jakim w przypadku Polaków jest nieumiejętność oszczędzania. Trudno się jednak temu dziwić, skoro większość z nas na żadnym etapie naszego życia nie otrzymała właściwej edukacji w tymże zakresie. Stąd też bardzo mały odsetek naszych rodaków systematycznie odkłada pieniądze, za to coraz większa liczba osób zaciąga kredyty oraz pożyczki aby mieć fundusze na bieżące wydatki.

Co więcej, Polacy nie zauważają problemu i wręcz zapominają o tym, iż odkładanie choćby niewielkich kwot jest po prostu konieczne. Liczne grono osób stwierdza, iż zarabiają oni zbyt mało aby cokolwiek odłożyć, ale nie jest to prawdą. W rzeczywistości oszczędzanie jest naprawdę dla każdego, ale najpierw musimy się dowiedzieć jak to zrobić. Planuj swoje finanse To, że najpierw musimy zarobić aby potem wydać pieniądze jest raczej kwestią oczywistą. Ważne jednak aby fakt, iż nasze fundusze są ograniczone, zmuszał nas do skrupulatniejszego planowania zakupów.

Musimy wiedzieć kiedy nabywane towary są nam rzeczywiście niezbędne, a kiedy stają się one tylko zachciankami. Aby zadecydować warto chociażby określić swój plan finansowy. Jeśli nauczymy się odróżniać zachcianki od naprawdę niezbędnych zakupów, będziemy potrafili lepiej dysponować naszymi funduszami. Choć takie zakupy dla przyjemności nie są wcale czymś całkowicie złym, to jednak musimy mieć świadomość tego, że w pierwszej kolejności powinniśmy zaspokoić nasze najważniejsze potrzeby. Przede wszystkim budżet domowy Jeżeli ktoś skarży się na to, że nie ma wystarczająco dużo pieniędzy aby oszczędzać, zazwyczaj nie potrafi on właściwie zarządzać posiadanymi środkami, czyli tak zwanym budżetem domowy.

Wiele osób nawet nie próbuje zapisywać wszystkich wpływów oraz wydatków, a takie miesięczne zestawienie może nam naprawdę wiele powiedzieć zarówno o stanie naszych funduszy, jak i o tym ile pieniędzy pochłania każda z kategorii. Owszem, prowadzenie takiego zestawienia to niełatwa praca. Musimy bowiem kolekcjonować wszystkie paragonu i skrupulatnie zapisywać wszystkie wydatki. Ważne jednak, że trud ten z pewnością nam się opłaci, a może nawet ustrzeże nas przed poważnymi kłopotami finansowymi. Nie mówiąc już o tym, że w końcu znajdzie się parę groszy, które będzie można odłożyć. Jak ograniczyć wydatki? Na pytanie w jaki sposób można zmniejszyć wydatki na wszelkiego typu media, większość osób z pewnością odpowiedziałaby, że jest to niemożliwe.

Czy jednak na pewno? Czasem rozwiązaniem jest wymiana spłuczki w toalecie, przez którą ciągle przelewała się woda, wyłączanie światła gdy nie jest potrzebne albo zainwestowanie w energooszczędne żarówki. Tak małe zmiany mogą w dłuższej perspektywie znacząco obniżyć nasze rachunki za media.

Czy można zaoszczędzić na jedzeniu? Robienie zakupów żywnościowych pochłania sporą część naszego domowego budżetu każdego miesiąca. Często jednak kupujemy wiele rzeczy, które tak naprawdę nie są nam potrzebne. Jednym ze sposobów na ograniczenie naszych wydatków w tej kategorii jest wychodzenie do sklepu z wcześniej przygotowaną listą. Nie kupujmy także zbyt dużych ilości jednego produktu, gdyż w większości przypadków nie będziemy w stanie zjeść wszystkiego, co oznacza, że znajdzie się on w koszu, tak jak nasze pieniądze.